RE/MAX Europe Housing Report – 07.2016 r.

RE/MAX Europe: “Rynek nieruchomości w Europie jest zróżnicowany”

Europejska różnorodność jest wyraźnie widoczna na europejskim rynku nieruchomości.

Zgodnie z opublikowanym właśnie RE/MAX Europe Housing Report, jedynym wspólnym mianownikiem są historycznie niskie stopy procentowe. Na większości europejskich rynków nieruchomości za ich sprawą obserwujemy stopniowy wzrost popytu oraz umiarkowany wzrost cen.

Kryzys gospodarczy jeszcze się nie skończył, ale ceny już wzrastają

RE/MAX Europe Housing Report to krótki przegląd rynku nieruchomości mieszkaniowych i indeksu ich cen w oparciu o wewnętrzne dane RE/MAX. Według tych danych wiele krajów w Europie nadal odczuwa skutki kryzysu gospodarczego, ale ceny nieruchomości zaczynają rosnąć. We Włoszech i Finlandii nastąpił nieznaczny wzrost cen zarówno sprzedaży, jak i wynajmu nieruchomości mieszkaniowych na poziomie 0,5% do 1,8%. We Francji i Austrii ceny w okresie ostatniego roku były stabilne i zdaniem ekspertów RE/MAX nie należy spodziewać się zmiany tej tendencji. W przypadku Czech i Rumunii stabilizacja widoczna jest w obszarze wynajmu nieruchomości mieszkaniowych, natomiast ceny sprzedaży wzrosły o około 5% od roku 2015. Podobnie było w Hiszpanii, gdzie ceny sprzedaży są wyższe aż o 6,6%, natomiast ceny wynajmu podniosły się nieznacznie, bo tylko o 1,4%.

Sytuacja w Portugalii, Niemczech i Turcji wygląda inaczej: koszt zakupu nieruchomości mieszkaniowych wzrósł o ponad 10%, co jest związane z ogólnym wzrostem cen w tych krajach. Jednak bliższa analiza pokazuje znaczące różnice pomiędzy obszarami zurbanizowanymi i terenami wiejskimi. Wpływ na wzrost cen ma także zwiększająca się liczba ludności, kryzys związany z napływem uchodźców, a w niektórych obszarach niewielka liczba dostępnych ofert. Popyt na nieruchomości w miastach w związku z tym szybko rośnie, a w ślad za nim podążają ceny.

W przypadku Grecji, Słowacji i Szwajcarii trudno jest generalizować: ceny albo pozostają stabilne, albo zmieniają się naprzemiennie, cały czas nieznacznie wzrastając lub malejąc.

Szybciej będą wzrastały ceny sprzedaży niż wynajmu

Dla wielu regionów europejskich zarówno polityka lokalna, jak i wydarzenia międzynarodowe (np. BREXIT) istotnie wpływają na rynek nieruchomości mieszkaniowych. Michael Polzler, dyrektor generalny RE/MAX Europe: „Na gospodarkę, a zwłaszcza branżę nieruchomości mieszkaniowych, ma zawsze silny wpływ sytuacja polityczna w kraju i w sąsiadujących państwach. Inne ważne czynniki oddziaływujące na ten rynek to wchodzące w życie i planowane zmiany w przepisach prawnych, a także oprocentowanie i warunki udzielania kredytów hipotecznych.”

Ogólnie dla rynku europejskiego eksperci RE/MAX prognozują, że w ciągu najbliższych sześciu miesięcy nastąpi większy wzrost cen przy sprzedaży nieruchomości mieszkaniowych niż w przypadku najmu.

 

RE/MAX Europe Housing Report jest krótkim przeglądem europejskiego rynku nieruchomości, który obejmuje obecne ceny sprzedaży i wynajmu nieruchomości mieszkaniowych oraz prognozy i trendy na przyszłość. Raport opiera się o wartości pochodzące z krajów uczestniczących w badaniu, znajdujące się w wewnętrznej bazie danych RE/MAX, i nie różnicuje obszarów miejskich i wiejskich ani różnych typów nieruchomości mieszkaniowych. www.remax.eu

[AS] 19-07-2016

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s